Płatność za pomocą kart kredytowych można dokonać za pomocą kanału płatności PayPal. »
Przypominamy wszystkim, którzy dokonują płatności poza systemem, bezpośrednio na konto firmowe (numer w zakładce "Kontakt"), iż należy w tytule przelewu podać nazwę pakietu oraz adres e-mail z rejestracji w serwisie. Proszę również o sygnał o wpłacie mailem na lem(at)astroelliott.pl. »
Na Facebooku działa fan-page serwisu AstroElliottSurfing. Zapraszam do polubienia:) »
Aktualności
Świat tonie w długach. Czy cały?
2011-08-12 22:56
Na tapecie wszystkich serwisów ekonomicznych w ostatnim okresie jest sprawa zadłużenia poszczególnych krajów i typowanie, który z nich zbankrutuje pierwszy. Warto więc spojrzeć jak w rzeczywistości wygląda zadłużenie wewnętrzne i zewnętrzne wybranych krajów by mieć pełen obraz sytuacji.
Pod poniższym linkiem znajduje się tabela z zadłużeniem kilku z nich. Pokazane jest jako stosunek długu wewnętrznego i zewnętrznego do produktu krajowego brutto (GDP).
http://www.usdebtclock.org/world-debt-clock.html
Z powyższej tabeli jawi się ciekawy obraz. Na pierwszych stronach ww. serwisów roztrząsa się sprawę Grecji, Włoch, Portugalii, Hiszpanii, czy Irlandii. Francja pojawiła się ostatnio, ale przez pryzmat francuskich banków, które pożyczyły zbyt dużo Grecji, typowanej na pierwszego bankruta. Czy rzeczywiście słusznie te kraje? Owszem, są to niewielkie gospodarki (za wyjątkiem Włoch i Hiszpanii), ale ich stosunek długu do GDP nie jest jakiś dramatyczny. Jest Irlandia, która jest potwornie zadłużona i nie ma na liście Grecji, która ma najprawdopodobniej podobne wyniki. Ale Portugalia? Włochy?
Portugalia ma podobne wskaźniki co Francja i lepsze niż Wielka Brytania. Włochy również. Hiszpania wg tych wskaźników jest na poziomie porównywalnym z Niemcami!!!
Skąd więc taki atak na te kraje, a nie na Francję czy Wielką Brytanię? Wg mnie odpowiedź jest prosta. Międzynarodowa spekuła jest jeszcze za krótka aby brać się za większe kraje. Łatwiej rozłożyć na łopatki małe gospodarki, wydrenować z kasy i znaleźć sobie kolejną małą ofiarę. A liczby? Kto je porówna w czasie ogólnoświatowej histerii?
Na uwagę zasługują kraje, które były przyczyną kryzysu w pierwszej połowie lat 90-tych – Meksyk, Argentyna i Brazylia, które prowadzą po tamtej nauczce bardzo zrównoważoną politykę finansową.
Już jako ciekawostka link to wszystkich długów USA. Sama struktura tej strony budzi respekt;)
Pozdrawiam
LeM
< Wstecz